Туберкульоз це загроза для кожного

Кожен з нас вирішує масу питань та проблем щодня. Іноді «термінові» та невідкладні справи змушують нас забути про себе. Навіть, коли відчуваємо себе хворими, ми відкладаємо відвідування лікаря, оскільки не вважаємо свою хворобу вартою уваги та часу. Деколи не вистачає елементарної інформації, або вона помилкова і не дозволяє своєчасно прийняти рішення стосовно свого здоров’я.

Отже, про хворобу, яка з 1993 року визнана епідемією в Україні – туберкульоз.

Що таке туберкульоз?

Це інфекційне захворювання, яке спричинюється мікобактерією туберкульозу (паличкою Коха), та передається повітряно-крапельним шляхом.

Мікобактерія туберкульозу надзвичайно стійка до впливу навколишнього середовища. Наприклад у ґрунті вона зберігається 1 – 2 роки, у вуличному пилові більше місяця, в річній воді до півроку. Також добре витримує нагрівання до 85 С0 та охолодження до -200 С0. При низьких температурах паличка Коха може бути життєздатною десятки років.

Туберкульоз вважається важким та небезпечним захворюванням, проте тривалий час може мати «прихований» перебіг. Часто, людина, хвора на туберкульоз, вважає себе перевтомленою або застудженою, та не звертається до лікаря, займаючись самолікуванням.

Яким чином збудник потрапляє в організм людини?

Частіше за все це відбувається повітряно-крапельним або повітряно-пиловим шляхом. Хворий, так званою «відкритою» формою, виділяє мікобактерію туберкульозу під час кашлю – з мокротою та слиною.

Найбільшу ймовірність захворіти на момент зустрічі із збудником мають люди зі зниженим імунітетом, що може бути викликане перевтомою, недавнім захворюванням, стресами та ін.. Має значення також погіршання екологічної ситуації в країні, а в умовах епідемії ризик на захворювання туберкульозом  збільшується.

Можливість захворіти на туберкульоз має кожен, але існують такі верстви населення та його категорії, в яких ймовірність захворіти зростає майже до 100%. Вони називаються групами ризику:

—         Ті, хто знаходиться в контакті з хворими на «відкриті» форми туберкульозу;

—         Ті, хто зловживає алкоголем та вживає наркотичні речовини;

—         Люди, у яких знижений імунітет через погане харчування, погані умови життя, хронічні хвороби;

—         Достатньо високий ризик у тих, хто палить, через порушення захисної функції слизової оболонки дихальних шляхів;

—         Діти, через несформовану достатньо імунну систему та люди похилого віку.

Симптоми туберкульозу:

—         Кашель протягом 2 – 3 тижнів та більше;

—         Підвищення температури без очевидних причин більше 5 – 6 днів;

—         Задишка, біль в грудній клітці;

—         Зниження ваги тіла;

—         Відсутність апетиту;

—         Виражена слабкість;

—         Швидка втомлюваність;

—         Підвищена пітливість, особливо вночі.

Методи виявлення туберкульозу дуже прості, не потрібно витрачати масу часу та сил. До них відносяться рентгенографія органів грудної порожнини або флюорографія, аналіз мокротиння та додаткових при необхідності аналізів.

При ранньому виявленні, чіткому дотриманні режиму та рекомендацій лікаря можливе повне одужання. Необхідне лікування тільки протитуберкульозними препаратами, оскільки жоден з відомих народних засобів не може вилікувати туберкульоз.

Потрібно пам’ятати, що хворобу легше попередити. Тому в Україні введено обов’язкове профілактичне обстеження населення – флюорографія або рентгенографія органів грудної порожнини. Згадайте, коли ви та ваші рідні в останнє проходили дане обстеження. Можливо варто замислитись над своїм майбутнім.

Інформація до роздумів

—         Туберкульоз не розрізняє соціального статусу та небезпечний для всіх.

—         Існують програми боротьби з туберкульозом та ефективні протитуберкульозні препарати.

—         Лікування необхідно розпочати негайно після виявлення захворювання. Своєчасне лікування – запорука успішного одужання.

—         Лікування безкоштовне.

—         Туберкульоз може мати прихований перебіг.

—         Обстеження недовготривале та цілком безпечне.

—         Туберкульоз виліковний!